Co si odškrtneš z checklistu?
S touto lekcí zvládneš úkoly č. 10 až 15
- 6. lekce z 30 20%
Co si odškrtneš?
S touto lekcí zvládneš úkoly č. 10 až 15 ze svého checklistu
Nejprve si pojďme udělat malou, ale důležitou rekapitulaci. Připomeňme si, co jsou vlastně doména s hostingem zač.
- Doména je adresa webu, kterou zadáváš do prohlížeče. Například www.tohlejedomena.cz.
- Webhosting je virtuální prostor (neboli úložiště), který si na internetu pronajmeš. Na něj se pak bude tvůj web ukládat.
Kolik to bude stát?
Webhosting s doménou se většinou kupují na jeden rok. Roční poplatek za kvalitní hosting bývá okolo 1000 – 1500 Kč, doména většinou vyjde na 100 – 200 Kč (první rok bývá často zvýhodněný až o 50 %). Počítej tedy s částkou do 2 000 Kč. Pokud budeš tvořit web na WordPressu, nic víc platit nemusíš – WordPress jako takový je zdarma. Připlatit si pak můžeš za prémiovou šablonu nebo pluginy (funkční doplňky).
Musím si koupit obojí?
Ano. Pokud si chceš vytvořit svůj web na WordPressu, budeš potřebovat doménu i hosting.
Výjimka: Pokud nechceš web hned, stačí ti zatím doména.
Možná o svém webu teprve přemýšlíš a plánuješ ho tvořit až v budoucnu. I tak je ale dobré nenechat nic náhodě a doménu si “pojistit” jejím nákupem. Bylo by totiž nepříjemné, kdyby se tvé podnikání rozjelo a ty bys nemohl/a vysněnou doménu získat, protože adresu www.jmenotvehobyznysu.cz už před měsícem koupil Pepa Soused.
- PS: Pokud si zatím koupíš jen doménu, tak se tomu ajťácky říká “parkování domény”
- PS 2: Existuje i výjimka číslo 2 – samotnou doménu kupují také spekulanti. Pokud narazí na dobré doménové jméno, které je volné (a zároveň tuší, že ho brzy bude potřebovat někdo jiný), tak po něm skočí. To se tu ale učit nebudeme. 🙂
Pokud tedy chceš začít s webem na WordPressu co nejdříve, budeš si muset pořídit doménu i webhosting. Celým procesem tě provedu ve třech krocích – řekneme si, jak je správně vybrat, kde je koupit a jak objednat.
Jak doménu s hostingem VYBRAT?
Výběr domény s hostingem je důležité nepodcenit. Je to většinou ta nejtěžší část – samotný nákup a objednání už je pak hračka. Jak správně postupovat?
1. Vyber si název domény
Aneb www.codatsem.cz. Volba doménového jména nemusí být vždycky tak jednoznačná, jak se možná na první pohled zdá. Podle čeho vybírat?
- Název byznysu je dobrá první volba. Jméno tebe, tvé firmy, podnikatelského nápadu či projektu samozřejmě hraje prim. Tohle je většinou to, co se do jména domény volí nejčastěji.
- Mysli na zkratku. Firmy, jejichž název obsahuje více slov, často používají zkratku. Třeba České dráhy bezpečně poznáš i jako ČD. V tomto případě doporučuji koupit obě domény – tedy jak www.cd.cz, tak i www.ceskedrahy.cz.
- Pozor na překlepy. Máš cool název byznysu, ale tři lidi by ho napsali třikrát jinak? Pak si určitě objednej i tzv. překlepové domény. Třeba www.cool.cz a www.kul.cz.
2. Vyber si koncovku domény
Doména může mít různé koncovky. U nás se nejčastěji setkáš s variantami .cz nebo .com. Existuje jich ale daleko více – třeba .eu, .net, nebo i moderní, které dovolují si s adresou slovně hrát – třeba .to, .online nebo .store. Každá z nich má také jinou cenu. Volba záleží především na tvých preferencích. Pokud máš ale zahraniční byznys (nebo doufáš, že se tam časem rozroste), pak kromě obligátního .cz určitě objednej i variantu s .com.
3. Je doména volná?
Teď to bude napínavé. Nastává chvíle, kdy si musíš ověřit, jestli je tvá doména volná. Každou z nich totiž může vlastnit jen jeden majitel. Zjistit to můžeš třeba tady:
Nezapomeň ověřit i ostatní varianty domény, o které máš zájem – tedy i překlepové nebo s jinými koncovkami. Je důležité, aby byly volné všechny.
Pokud už doménu vlastní někdo jiný, nic s tím většinou neuděláš. V tuto chvíli se zamysli nad tím, jestli by nebylo vhodné změnit název celého projektu či podnikání. Zkusit můžeš také generátor volných domén. Pokud je obsazený víceslovný název domény (třeba www.pecukolacky.cz), možná tě napadne koupit variantu s pomlčkou (tedy www.pecu-kolacky.cz). Osobně to ale nedoporučuji, protože tě stejně bude většina lidí prvotně hledat bez pomlčky.
4. Kolik domén mám koupit?
Tolik, kolik uznáš za vhodné. Většinou stačí jedna, někdy jsou zapotřebí i tři. Záleží na tom, jestli potřebuješ i překlepové varianty, nebo třeba různé koncovky. Až budeš mít všechny domény koupené, tak si vybereš jednu hlavní, na které lidé tvůj web najdou. Zbylé varianty tam pak přesměruješ (vysvětlíme si).
5. Podle čeho vybrat webhosting?
Zatímco domén si můžeš koupit k jednomu projektu několik, webhosting ti bude stačit jeden. Při jeho výběru se zaměř na tato kritéria:
Dostupnost služby
Určitě je pro tebe důležité, aby byl tvůj web dostupný kdykoliv. Kvalitní webhostingy garantují dostupnost i 99 % a na případné odstávky včas upozorňují.
Kapacita
Zjisti si, jakou kapacitu tvůj hosting nabízí. Pro většinou webů na WordPressu bude s přehledem stačit 5 GB místa.
Přenos dat
Přenos dat má vliv především na to, jak rychle se tvůj web dokáže zobrazit a kolik návštěvníků naráz pojme. Běžně se dá sehnat varianta webhostingu, kde je přenos dat neomezený.
Zabezpečení
Dnešní virtuální svět je lákadlem pro hackery. Proto určitě mysli na zabezpečení svého webu. Zabezpečený web poznáš tak, že běží na https://www.neco.cz, nikoliv na http://www.neco.cz. Rozhodující je písmenko “s” v https. Získáš ho tak, že si k webhostingu objednáš tzv. certifikát – nejčastěji se používá Let’s Encrypt. Zjisti si, jestli ho tvůj poskytovatel webhostingu nabízí a zda je za příplatek, nebo už v ceně. Jeho nastavení si vysvětlíme později – nejde o nic složitého.
Kvalitní podpora
Nikdy nevíš, kdy budeš potřebovat radu od zákaznické podpory. Zjisti si, jak je dostupná, rychlá a jaké má recenze.
Uživatelské rozhraní
Určitě se ti bude líp v pracovat v prostředí, které je přehledné a hezké. Pokud v tobě evokuje devadesátky, tak zkus radši štěstí jinde.
Cena
Cena by měla být tak akorát. Ani ne zbytečně vysoká, ale také ne podezřele nízká. Kvalitní hosting se pohybuje mezi 1000 – 1500 Kč ročně.
Kde doménu s hostingem KOUPIT?
Doménu s hostingem si koupíš u jejich “poskytovatelů”. Pokud se ti nechce hledat, který z nich splňuje vyjmenovaná kritéria, doporučuji využít služeb Českého hostingu, se kterými jsem už roky osobně spokojená. V prostředí Českého hostingu si navíc budeme ukazovat spoustu konkrétních nastavení.
Jak doménu s hostingem OBJEDNAT?
Samotné objednání už je jednoduché. Funguje stejně, jak to znáš z jiných e-shopů. Otevři si web poskytovatele (třeba https://www.cesky-hosting.cz/) a znovu si ověř doménu, o kterou máš zájem. Pokud je volná, můžeš pokračovat dál. V dalším kroku si zvolíš, zda chceš k doméně přidat i webhosting. Následně vyplníš své fakturační údaje a objednávku odešleš a zaplatíš. Během chvíle ti přijdou na e-mail přihlašovací údaje do klientské sekce, kde můžeš svou doménu s hostingem spravovat. Po přihlášení si můžeš dokoupit i další domény (překlepové nebo s jinou koncovkou).
Dodatek: Na Wixu a Webnode je to jinak
Na službách typu Wix a Webnode funguje nákup domény a hostingu trochu “po svém”. V rámci vyšších cenových balíčků je získáš automaticky. Pokud ale zvolíš některou z levnějších (nebo i bezplatných) variant, budeš mít doménu i hosting pod nimi. Znamená to, že tvůj web bude mít v doméně jejich název (třeba www.mujbyznys.webnode.cz)
Co dál?
A to je všechno! Nákupy máme za sebou a já věřím, že ti budou doména s hostingem dobře sloužit. V další kapitole si ukážeme, co všechno s nimi můžeš dělat. Podíváme se na jejich nastavení, založíš si firemní e-mail a aktivujeme důležité zabezpečení webu přes https.
Pokračuj >
Webhosting s doménou už ti říkají pane nebo paní. Co u nich nastavit jako první? A jak web zabezpečit? Dozvíš se hned v další lekci!
Pokračuj >
Webhosting s doménou už ti říkají pane nebo paní. Co u nich nastavit jako první? A jak web zabezpečit? Dozvíš se hned v další lekci!